Największe odkrycia archeologiczne - Afryka

Wszyscy wiemy, że Afryka była kontynentem, na którym stąpali pierwsi nasi przodkowie. Tak więc, odkrycia archeologiczne z tego rejonu Ziemi muszą być najciekawsze. I tak właśnie jest. Dzisiaj zajmiemy się trzema najciekawszymi z nich.



1.Odciski stóp w Tanzanii

W latach 1978 - 1979  w wyniku prac pod kierunkiem Mary Laekey  okryto skamieniałości oraz ślady stóp australopiteka. Odkrycia datowane były na około 3,7 miliona lat temu.

Zapowiedzią tych niesamowitych znalezisk było odkrycie przez Andrew Hilla śladów zwierząt sprzed 3,6 miliona lat. Zachowały się w wilgotnym popiole wulkanicznym.

Po odnalezieniu kolejnych śladów zwierząt Paul Abell natknął się na niezwykłe miejsce. Albowiem znalazł on skamieniały szlak złożony z 69 odcisków stóp pierwszych australopiteków.



Po przebadaniu ich względem ich rozkładu wagi i pozycji palców wywnioskowano, iż australopitek poruszał się w postawie wyprostowanej, chodem kroczącym, podobnym do naszego. Odkrycie było ważne, gdyż obaliło mit, jakoby australopitek poruszał się chodem kołyszącym, czyli takim jakim poruszają się małpy.


2.Kamień z Rosetty




Miasto Rosetta leży na północy Egiptu, w delcie Nilu. W 1977 roku podczas wyprawy Napoleona, francuscy inżynierowie odkryli bazaltową płytę w wyrytymi na niej tekstami. Były one napisane w trzech językach:
  1. środkowo-egipski (hieroglify)
  2. demotyka z czasów Ptolemeusza - język mówiony
  3. greka
Naukowcy europejscy szybko zrozumieli, że owa płyta jest przepustką do złamania szyfru hieroglifów. Do pracy wzięli się najwięksi uczeni w Europie. Mimo, że kamień był jeden, a naukowców wiele, mogli pozwolić sobie na próbę rozszyfrowania hieroglifów na nim zapisanych, ponieważ po Europie krążyły jego kopie. 

Udało się to jednemu Francuzowi. Niejaki Jean Francois Champollion odnalazł w piśmie hieroglificznym imię ,,Ptolemeusz". Imiona władców Egiptu zapisywano w owalnych kartuszach, więc nie trudno było je znaleźć. Porównał owe imię z tym samym, zapisanym po grecku, a następnie zaczął swą mozolną pracę. Kilka alt zajęło mu zanim oficjalnie ogłosił światu, że odgadnął znaczenie hieroglifów.

Obecnie kamień z Rosetty znajduje się w Muzeum Brytyjskim w Londynie.


3.Szczątki znad jeziora Turkana

W 1984 roku archeolog Kamoya Kimeu przypadkowo natknął się na fragment czaszki pierwszego hominida. Znalezisko znajdowało się w Kenii obok jeziora Turkana.



Po odkopaniu całego szkieletu okazało się iż należał on do 11- letniego chłopca z gatunku Homo Erectus. Oprócz tego ciekawostką jest, że wykopany szkielet był najbardziej kompletnym, wykopanym szkieletem w historii archeologii.

Badanie metodą potas-argon wykazało, że wiek szkieletu to 1,5 miliona lat.

Z analiz wynika, iż chłopak najprawdopodobniej zmarł na ciężką chorobę dziąseł, a jego zwłoki albo wpadły, albo ktoś sam je wrzucił do bagna, gdzie zachowały się do naszych czasów.

Ciekawostką jest, iż z badań długości kończyn wynika, że owy chłopak, gdyby dłużej żył miałby najprawdopodobniej 1,82 cm wzrostu. To odkrycie obaliło mit, jakoby nasi przodkowie znacznie później osiągnęli nasz współczesny wzrost ciała.












Największe odkrycia archeologiczne - Afryka Największe odkrycia archeologiczne - Afryka Reviewed by Unknown on maja 14, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy

Sponsor